Spojte síly s čínskou medicínou proti akné

Co se Vám evokuje, když se řekne akné? Zní to poněkud neeticky, ale jsou to různé boláky na obličeji, které mají většinou puberťáci. No, není to tak jednoduché, jak se zdá, ono ne všechny beďáry jsou akné a ne každý, kdo má akné je puberťák. Pojďme si toto kožní onemocnění rozebrat, ukázat způsoby léčby a nakonec si říct pár rad, jak zmírnit projevy tohoto onemocnění.

léčba akné

Akné je jedno z nejčastějších chronických onemocněníkůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě se s tímto onemocněním téměř každý setká! Typickým projevem nemoci je vznik vřídků, tedy trud, odborně furunklů a lidově beďarů. Spouštěčem vřídků je zanícení vývodů mazových žláz. Velmi často se vyskytují komplikace ve formě roztočů, kvasinek a bakterií

Akné většinou postihuje  oblasti kůže s nejvyšší hustotou folikulů, mezi tyto části patří:

  • obličej,
  • ramena,
  • horní část hrudi a
  • záda.

Jak jsem zmínil v úvodu, laik řekne, že se akné týká pouze puberťáků. Ano, tento fakt existuje, jedná asi 85 % mladistvých, nicméně jakmile toto onemocnění mají, je veliká pravděpodobnost, že se s ním budou potýkat také v dospělosti. V pubertě za vznik mohou hormony, a to zejména mužské. U většiny postižených akné vymizí kolem 22. Roku života, nicméně výjimkou nejsou jedinci, u kterých, onemocnění  přetrvává až do 50 a déle.

Co s prvním pupínkem?

Pokud zpozorujete na obličeji svého dítěte pár pupínků, měli byste se prvně zaměřit na životosprávu a zamyslet se nad příčinou vzniku. Je velmi pravděpodobné, že právě tento výsev je způsoben například:

  • menstruačním cyklem
  • stresem.

Pokud v tom nehrají roli hormony, můžete si za to sami, protože časté sahání na pokožku „špinavýma“ rukama je hotová pohroma pro pokožku se sklonem k tomuto onemocnění! Při každém doteku totiž dopřejete bakteriím na rukou přenos k citlivé pleti obličeje.

Mám si ten beďar vymáčknout?

NIKDY! Odborníci radí, že je žádoucí, abyste vymačkávání přenechali pouze odborníkům. Pokud si totiž nedostatečně vymáčknete pupínek, můžete si tím zadělat na pořádný zánět.  Odborníci při „mačkání“ a péči o pokožku používají neutrální, antibakteriální přípravky a zklidňující masky. Při nákupu v drogerii pozorně čtěte složení a velkým obloukem se vyhněte kosmetice s přídavkem alkoholu, tedy líhu, který pokožku vysuší ještě víc, čím způsobí ještě větší maštění.

Co mám vlastně jíst a čemu se vyhnout?

Bohužel začneme tím, čemu byste se měli vyhnout, tady platí poněkud jednoduché pravidlo, a to vyhnout se mléčným výrobkům, které prokazatelně zhoršují projev akné. Lékaři prozatím nevědí přesně, proč tomu tak je, ale na základě současné pracovní hypotézy jsou na vině hormony obsažené v mléce. V tomto případě je důležité odpozorovat reakci těla a použít metodu „pokus a omyl“.

Co naopak doporučit, tak to jsou rybí oleje, protože obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které napomáhají protizánětlivým procesům v těle. Takže zkuste si dát párkrát do týdne nebo měsíce například lososa nebo tuňáka.

Jak s akné zatočit?

Žádný stres!

Prostě si řekněme, že já a dalších 85% puberťáků hold ty beďary máme. Jedná se o nejběžnější vadu pleti, se kterou se potká prakticky každý.

Čistota především!

Alespoň 2x denně si umyjte obličej čistou vodou a večer vždy zbavte pokožku líčidel a jiných nečistot. Zvolit můžete odličovací vody, gely nebo pěny ale vždy bez alkoholu.

Jemně!

Drhnutí obličeje kartáčem a drastické přesušování pokožky jen situaci zhorší. Raději si zvykněte na kosmetické přípravky, které mají abrazivní schopnosti. Nejlépe pomáhá kyselina salicylová nebo ovocné kyseliny, které likvidují povrchové buňky a odstraní přebytečný maz, jenž zanáší póry.

Kosmetika!

Pravidelně navštěvujte kosmetičku, která pleť jemně a důkladně vyčistí.

léčba akné

Léčba akné pomocí tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína je ojedinělý léčebný systém, jehož kořeny jsou staré tisíce let. Smyslem je léčit akutní onemocnění, dlouhodobé choroby a opakující se zdravotní potíže. Léčba jde ruku v ruce s léčivou sílou bylin. Tradiční čínská medicína odstraňuje patologickou nerovnováhu Jinu a Jangu. A současně nastoluje harmonii činností mezi orgány.

Příčinou vzniku je v mnoha případech potlačená psychika, nejčastěji vlivem školy a rodičů, spouštěčem je ale celkově nedostatečná komunikace. Lidé, které trápí akné, se mnohdy neprojevují spontánně, jsou uzavření a své problémy a emoce dostatečně neventilují ven. Hromadění stresu a nervů vytváří nepřiměřené vnitřní horko v dráze žaludku, které je pak roznášeno do tváří a jiných částí těla. To má společně s nevyváženým stravováním za následek nepříjemnosti v podobě špatného stavu pleti.